Eğlencenin En Yeni Adresi

Eğlencenin En Yeni Adresi


 
AnasayfaSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap
GOOGLE ARAMA MOTORU
Reklam Agaci

Paylaş | 
 

 Yüzük Savaşları

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Dunedain
Lord of Middle-Earth
Lord of Middle-Earth
avatar

Mesaj Sayısı : 66
Yaş : 24
Nerden : İstanbul
Ruh hali :
Takım seçimi :
Points : 6
Reputation : 0
Kayıt tarihi : 12/10/08

MesajKonu: Yüzük Savaşları   Paz Kas. 23, 2008 1:50 pm

YÜZÜK SAVAŞI

3.Çağın sonunda gerçekleşen çağın gördüğü en büyük savaştır. Orta Dünya'nın özgür halkları ile Sauron'un güçleri arasında olmuştur. Savaş 20.Haziran 3018'de başlamıştır ve 3.Kasım 3019'da bitmiştir. Savaş sonunda Sauron ordu gücüyle değil gücünün simgesi olan yüzüğün yok edilmilmesiyle mağlup edilmiştir.

Sauron'un güçleri orklar,troller,Rhun,Harad ve Dunland'dan gelen vahşi insanlar ve çeşitli yaratıklardan oluşmaktaydı. Sauron'un en korkunş kuvvetleri 9'lardı ve ordusunun büyük komutanı dokuzların başı olan Khamul yani Cadı Kral'dı . Sauron'un karşısındaki kuvvetlerse batının özgür halkları olan Gondor-Rohan-Dol Amroth-Bree ve Göl insanları ,Mirkwood -Lothlorien ve Mithlond elfleri,Erebor ve Mavi Dağlar'ın cüceleri ve Shire'lı hobbitlerdi . Saruman ise yüzüğü kendisi için isteyen ve iki tarafada ihanet etmiş bir istari idi.

Sauron uzun zamandır tüm düşmanlarına saldırmak için hazırlanıyordu. Planlarında ki altın nokta ise gücünün nerdeyse tamamını içinde barındıran tek yüzüğü bulmak ve ele geçirmekti. Yüzüğün Bilbo Baggins adında bir hobbitte olduğunu Gollum'u yakalayarak öğrenmiştir.3017 yılında 9'larını Shire'a yollamıştır . Sauron 20.Haziran'da Osgiliath'a saldırmıştır. Fakat bu nazgullerin sessizce Gondor sınırlarını geçmesi ve yüzüğü araştırması için bir şaşırtmaca ve Gondor'un defansını test etmek amaçlıydı.Aynı dönemde orklar Dol Guldur'dan Mirkwood'a saldırdılar ve elflerin elinde esir olan gollum burda hem elflerden hemde orklardan kaçmayı başardı.

Osgiliath'a yapılan saldırıda orklar-troller ve harad-rhun'lu insanlar vardı ,komutanları ise nazgullerin başı cadı kraldı . Osgiliath'ın savunmasını Vekilharç Denethor II'nin oğulları Boromir ve Faramir yönetiyorlardı. Osgiliath anduin nehrinin her iki tarafındaydı ve büyük bir köprüyle şehrin iki yakası birbirine bağlanmıştı.Sauron'un kuvvetleri şehrin doğu tarafını ele geçirdi fakat Gondor'un kuvvetleri köprüyü yıktılar ve batı yakasını ellerinde tutmayı başardılar. Sauron saldırıyı kesti ve nazgullerin tamamını yüzüğü bulmaları için 1.Haziran'da yolladı .

22.Eylül'de nazgul Sarn kıyılıklarına geldi ve burda Shire'ın güney sınırı olan Brendibadesine vardılar. Kolcular nazgullere karşı dayandılar fakat lidersiz olduklarından akşam vakti nazgul saldırısı sırasında ya savuşturuldular yada katledildiler. Nazgul 23.Eylül'de Shire'a girdi. Aynı gün içinde Frodo Baggins Çıkınçıkmazı'ndan ayrıldı ve yola çıktı.6.Ekim'de Nazgul Frodo'yu Fırtınatepe'sinde(Amon Sul) yakaldı ve nazgul efendisi(Witch King of Angmar) onu orda bıçakladı.Frodo bu saldırıdan kurtuldu fakat nazgul peşini bırakmadı ve onu Bruinen kıyılarına kadar izlediler. Kıyılarda Nazguller Gandalf ve Elrond tarafından yapılan büyülü sel'e karşı suyu geçmeye çalıştılar fakat burda hem atlarını hemde onlara fiziksel form veren cübbelerini kaybettiler.Nazguller yok olmadılar ama Mordor'a geri döndüler ve fellbeast denen kanatlı yaratıklara bindiler.25.Aralık'ta Frodo tek yüzüğü yok etmek için görev aldı ve yüzüğü Kıyamet Çatlaklarına atmak için Rivendell'den ayrıldı. Onunla birlikte Yüzük Kardeşliği kuruldu ve ona destek olması için yollandı .Kardeşlik 2 insan 1elf 1 cüce 1 büyücü ve 4 hobbitten oluşuyordu . Bunlar Gondor'lu Boromir, Batı'nın Kralı kolcu Aragorn, Istari Gandalf,Mirkwood'lu Legolas, Erebor'lu Gimli ve Shire'lı hobbitler Merry,Pippin,Sam ve Frodo'dan oluşuyordu.Bu esnada Saruman'da gücüne güç katmak için planlar kuruyordu. Saruman orta dünyaya yollanan ve Orta Dünya'nın özgür halklarını Sauron'a karşı birleştirmesi için yollanan 5 büyücünün lideriydi. Ama Saruman ak taraftan koptu ve tek yüzüğü kendisi için araştırmayı ve ele geçirmeye çalıştı ve Sauron'la birlik oluşturdu . Kuledeki Palantir sayesinde Sauron'lada haberleşmeyi sürdürdü.3018 yılının sonlarında Saruman Rohan üstünde hak talep etti ve Rohan'ın başına bela sarmak için bölük bölük uruklarla ufak saldırılar yaptı . Saruman'ın aynı zamanda Bree ve Shire'da casusları vardı. 3019'un başında Bree'de Saruman'ın casuslarıyla Bree halkı arasında bir savaş yaşandı ve Shire' kadar yayıldı . Burda belacılar kontorlü ele geçirdiler ve Shire'a taşındılar ve yerleştiler. Lotho Sackville- Baggins Saruman'la bir takım ilişkiler içersindeydi ve bu olaylardan sonra kendini baş şerif ilan etti ve Shire'ı yönetmeye başladı . Saruman'ın baş adamı sıfatını taşıyordu .

15.Ocak 3019'da Kardeşlik Moria'ya girdi ve burda Mazarbul Odası'nda orklarla savaştılar. Khazad-Dum köprüsünde balrog onları yakaladı ve Gandalf'la Balrog(ateşin iblisi) savaştılar. Gandalf ve Balrog Moria'nın çukurlarına düştüler sonra da Moria'nın en tepesi Silvertine'e çıtkılar ve orda 23 .Ocak'tan 25.Ocak'a kadar savaştılar . Bu savaş Zirve Savaşı adını aldı ve sonunda Gandalf iblisi yenmeyi başardı fakat kendiside öldü . Ancak Eru tarafından yaşama geri döndürüldü ve Ak Gandalf haline geldi ve eskisinden çok güçlendi . Kardeşlik ise Lothlorien'e vardı .

23.Şubat'ta kardeşlik Anduin'den aşşağı yol alırken Mordor'lu Grishnak'ın liderliğinde bir grup ork ve bir nazgul kardeşliğe saldırdı ancak Legolas Nazgul'un fellbeast'ini vurdu ve Kardeşlik kaçmayı başardı.

Rohan'da ise o dönemde 25.Şubat'ta I.Isen Geçitleri Savaşı meydana geldi. Saruman'ın kuvvetleri Theodred'i öldürmek için yaptıkları saldırıda başarılı oldular. Theodred Rohan Kralı Theoden'in oğlu ve varisiydi. Saruman Grimbold Ve Elfmiğferi'nin pes etmemesi ve sağlam bir savunma yapmasından dolayı geçitleri geçmeyi başaramadı ve Rohan'ı işgal etme planı gecikti ve buda Gandalf'ın kral Theoden'i iyileştirmeyi başarmasına yetecek kadar zaman tanıdı.Saruman aynı zamanda Ugluk'un başını çektiği bir bölük uruk-hai'yi yüzük taşıyıcısını yakalaması için yolladı . Grishnakh'ın kuvvetleride Ugluk kuvvetlerine katıldı. 26.Şubat'ta uruklar Merry ve Pippin'i ele geçirdiler ve Boromir buçuklukları korurken katledildi.Uruk-Hai hobbitleri Isengard'a götürmeye çalıştı fakat Fangorn Orman'ının girişinde Eomer ve süvarileri tarafından saldırıya uğradılar ve burda hobbitler Fangorn ormanına kaçmayı başardı.
Saruman 2.Mart'ta Rohan'ın tamamını işgal etmek için ordularının tamamını yolladı .II.Isen Geçitleri Savaşı meydana geldi Grimbold ve Elfmiğferi dayanmaya çalıştıla fakat sayıları çok azdı ve yenildiler. Saruman'ın ordusu Miğfer Dibi'ne yürümeye devam etti.

Miğfer Dibi Savaşı 3-4 Mart'ta meydana geldi ve yaşandı . Theoden güçlerini Aragorn,Legolas,Gimli ve Eomer'le birlikte Miğfer Dibi'ne yerleştirdi. Rohirrim savunmasında 2.000 kişi mevcuttu Saruman ise yaklaşık 10.000 Uruk-Hai,ork ve Dunland'lı insan toplamıştı.Rohirrim Kale'yi elinde tutmayı başardı fakat kalenin en diplerine kadar çekilmek zorunda kaldı daha sonra Theoden Miğfer Tokmakel'in borusuyla birlikte son bir saldırı yaptı ve aynı esnada Gandalf ve Eomer 1,000'den fazla sayıda rohirrim'le çıkageldi. Dunlandlıların pek çoğu esir alındı ve uruk-hailer ,orklar katledildi kaçmayı başaran uruk-hailer ise Huorn'lardan oluşan ve aniden çıkagelen ormana daldılar ve orda hepsi öldürüldüler .

Huorn'lar Miğfer Dibi'ne entlerin en eskisi ve lideri olan Ağaçsakal tarafından yollanmışlardı. Ent Saruman'ı durdurmak istedi çünki çok fazla ağaç büyücü tarafından kesilmiş ve yok edilmişti.

Entler 3-4 Mart'ta Isengard'a saldırdılar duvarlarını yıkıp, nehri serbest bıraktılar ve Isengard sulara bulandı . Saruman Orthanc Kule'sinde hapsedildi.

Aragorn kendini palantir aracılığıyla Sauron'a gösterdi ve Sauron onun Elendil'in soyundan geldiğini anladı. Sauron daha önce bu soydan Isıldur tarafından yenilgiye uğratıldığından korktu ve Gondor'a ani bir saldırı yapmaya karar verdi çünkü Aragorn'un yüzüğe sahip olabileceğini düşünmüştü ve yüzüğe sahip bir Aragorn'la başa çıkamayacağını düşündü.Sauron'un güçleri toplanmaya devam ediyordu . Kara Kapılara sürekli yeni ordular geliyordu . Faramir ve Ithillien kolcuları 7-8 Mart'ta Haradrim ordusunun bir bölümünü pusuya düşürdü ve onları yok etti . Aynı günlerde Umbar Korsanları'nın bir filosunun Anduin üstünden Gondor'a yaklaştığı haberleri geldi.Aragorn Ölülerin Yolu'nu takip etti ve ölüleri yeminlerini tutmaları için çağırdı ve Sauron'a karşı savaşmalarını emretti

Gondor'un işaret kuleleri yakıldı ve 9.Mart'ta kızıl ok Rohirrim'e ulaştırıldı.Aynı gün içinde Gondor'un müttefikleri kulelere yanıt verdiler ve ordularının bir bölümlerini Minas Tirith'e ulaştırdılar .

10.Mart'ta Sauron'un yarattığı karanlık bulutlar sayesinde Şafaksız Gün adını alan günde Sauron'un kuvvetleri Cair Andros'u ele geçirdi ve kuzey yollarını kontrolü altına aldı . Anorien'e bir ordu yollandı ve böylece Rohirrim'in kuzeyden gelecek yardımı engellenecekti. Karanlık bulutlar insanları korkuturken orkları ve trolleri daha da güçlendirmişti . Her şey Sauron'un lehineydi . Güney'den se gizlice filosu Gondor'a yaklaşmaktaydı. Gün sonunda Minas Morgul'den Cadı Kral ve ordusu yola çıktılar.11.Mart'ta Faramir Minas Morgul'den gelen orduların nehri geçmesini engellemek için yollandı . Aynı zamanda 11.Mart'ta Güney Gondor'da(Anfalas,Belfalas) Lamedon halkı Umbar ve Haradrimlerle savaşmaktaydı .Aragorn ve ölüler ordusu gelince düşmanları önlerinden kaçtılar.

Aynı zamanda 11.Mart'ta Lothlorien Dol-Guldur'dan gelen orklar tarafından saldırıya uğradı . Orklar elflerin kuvvetleri ve Nenya'nın taşıyıcısı Galadriel tarafından durduruldular . Orklar elfler tarafından Rohan'ın ağıllarına sürüldüler ve orda Ağaçsakal ve Entleri tarafından yok edildiler .Kalan orklarda entler tarafından 12.Mart'ta Anduin'e döküldüler . Aynı gün içinde Morgul orduları Faramir ve kuvvetlerini yendiler ve nehri geçtiler Faramir geri çekilmek zorunda kaldı Rammas Echor'da kaybedildi ve Morgul orduları tüm Pelennor'a yayıldı. Faramir yaralandı.

13.Mart'ta Pelennor' un tamamı Morgul tarafından ele geçirildi ve aynı zamanda Pelargir'de Aragorn ve Ölüler Ordusu Umbar korsanlarını yok ettiler ve filoyu ele geçirdiler Liman halkları filoları doldurdular ve Minas Tirith'e yelken açtılar.15.Mart'ta Minas Tirith Savaşı bitti ve Pelennor Çayırları savaşı başladı Theoden ve ordusu gün batımında Pelennor'a geldi . Theoden öldürüldü fakat Nazgul efendiside hobbit Meriadoc ve Yurt'un Hatunu Eowyn tarafından katledildi . Denethor kendini öldürdü çünki Umbar Korsanları'nın filosunu palantir aracılığıyla görmüştü ve bu kuvvetler aklını kaçırmasına sebep oldu. Fakat gemiler Aragorn ve güneyin liman halkı ve Dunedain ile doluydu savaş alanına vardıklarında gemilerde Elendil'in bayrağı açıldı ve gemilerden savaşmamış Gondor kuvvetleri indiler ve Sauron'un ordusu yok edildi .Aynı zamanda 15.Mart'ta Lothlorien ve Mirkwood'da Dol-Guldur orkları tarafından saldırıya uğradı . Aynı gün içinde 3 gün süren Dale Savaşı başladı ve 17.Mart'ta Dale kralı Brand ve cüce Kralı Dain Demirayak'ın ölümüyle cüceler ve insanlar Erebor'a sığındılar.

Elfmiğferi ve 3,000 kişilik Rohirrim ordusu Anorien'i işgal eden ork ordusunu yok ettiler ve o günün sonlarında 18.Mart'ta
Aragorn Kara Kapılara ordusuyla birlikte yürüdü. Batı'nın Ordusu'nun amacı Sauron'un dikkatini yüzükten başka yöne çekmek ve yüzük taşıyıcısının yüzüğü yok etmesini sağlamak için bir fırsat tanımaktı .

Lothlorien 23.Mart'ta tekrar saldırıya uğradı.

25.Mart'ta Batı'nın Ordu'su Morannon Savaşı'nı başlattı 6,000 kişilik Batı Ordu'su 60,000'den fazla düşman kuvveti tarafından çevrelenmişti. Sauron savaşa konsantre olmuştu ve yüzüğe verdiği dikkatini kaybetme gafında bulunmuştu. Frodo yüzüğü Kıyamet Çatlakları'na getirdi fakat yüzüğü sahiplendi ve onu yok etmeyi red etti ve Gollum onun parmağını ısırıp kopararak yüzüğü ele geçirdi . Sevinirken kıyamet çatlaklarına düştü ve tek yüzük yok edildi.Yüzük yok olunca Sauron'da tüm gücünü kaybetmiş ve yok olmuştu. Nazgullerde Kıyamet Dağının gücüyle yok edildiler.

Sauron'un yok edilişinin haberi 27.Mart'ta Erebor'a ulaştı ve cüce ve insanların ordusu Kral II.Bard ve Thorin Taşmiğfer komutasında Erebor'un kapılarını açarak düşmanı vadiden sürdüler. 28.Mart'ta Celeborn ve Galadriel Dol-Guldur'u ve kuvvetlerini yok ettiler.Ama Yüzük Savaşı sona ermemişti . Saruman Isengard'dan kaçmayı başarmış ve 22.Eylül'de Shire'a gelerek buranın efendisi olduğunu söylemiştir. 30.Ekim'de Shire'a dönen hobbitler (Merry-Pippin-Sam ve Frodo) hobbitleri topladılar ve 3.Kasım'da Battle of Bywater savaşında Saruman'ın güçlerini yok ettiler.Saruman burda ulağı Grima Solucandil tarafından öldürülmüş ve Grima'da hobbit okçuları tarafından vurulmuştur.Yüzük Savaşı'ndan sonra Orta Dünya'ya bir kez daha barış ve huzur hakim olmuştur. Aragorn Yeniden Birleşmiş Krallığın Kralı olmuş Rohan-Dale ve Erebor bu krallığın en büyük dostları olmuştur. Shire krallığın koruması altında özgür bir ülke olmuş ve kral tarafından izinsiz girişlere yasaklanmıştır. Haradrim ve Rhun'un büyük bölümü Birleşmiş Krallık'la dostluklar kurmuşlardır. Aragorn ve Eomer hala tehdit olarak baş gösteren asileride boyunduruk altına almışlardır.

Kötülük tamamen yok edilmemişti fakat sadece başı boş kalmış kötü bazı yaratıklar mevcuttu ve sayıları çok azdı. Fakat Sauron bir daha hiç varlık bulamadı ve böylece bitti Yüzük Savaşı ve 3.Çağ...

Kaynak:
http://www.forumcam.com(kendi eklemelerim ile birlikte)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Barbie_girl
Paylaşımcı üye
Paylaşımcı üye
avatar

Mesaj Sayısı : 512
Yaş : 25
Nerden : Mars
Ruh hali :
Points : 107
Reputation : 0
Kayıt tarihi : 07/02/09

MesajKonu: Geri: Yüzük Savaşları   C.tesi Mart 14, 2009 8:48 pm

Paylaştığın için teşekkürler
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Yüzük Savaşları
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Eğlencenin En Yeni Adresi :: Orta Dünya Ve Yüzüklerin Efendisi :: Kütüphane-
Buraya geçin: